ProART festival: Rozhovory s útěkem

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové.

Multižánrová inscenace, která přináší propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby a výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky. Kniha svou abstraktní formou ve své době zcela vybočovala. Zájem o ni a její adaptaci projevila řada filmařů a divadelníků, žádný z nich však kýženého cíle nedosáhl. Nyní po čtyřiceti letech dostal svolení k jevištní verzi režisér, choreograf a tanečník Martin Dvořák.

Jedná se o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.

Vypravěčka racionálně posouvá děj, komentuje situace, vstupuje do dialogu se zbylými aktéry. Anna a Kew jako „hrající“ tanečnice vytvářejí rovinu emocionální, citovou, obrazovou. Všechny mužské postavy jsou spojeny do jediného představitele.

Účinkují: Lucie Hrochová, Kristýna Vébr Křemenáková, Klára Uhlířová, Martin Dvořák

Autorka předlohy: Bára Basiková

Adaptace, choreografie, režie: Martin Dvořák

Hudba: Jan Hanák Sonority, Igor Paleta

Foto: Jan Mikolášek

Termín: 1. 8. 2024 v 20:00

Vstupenky: sponzorské 500 Kč, základní 350 Kč, student/senior/ účastník festivalu 250 Kč na GoOut a pokladně Werichovy vily