Výstava 1984: George Orwell a Československo

Exteriérová výstava, park Kampa naproti Werichově vile, Praha 1

Muzeum paměti XX. století ve spolupráci s Museem Kampa, Prague City Tourism, Libri prohibiti a The Orwell Society připravilo výstavu o životních osudech a tvorbě spisovatele George Orwella a československé reflexi jeho díla. Výstava rovněž přibližuje podobu orwellovského roku 1984 v Československu, represe proti oponentům komunistického režimu a projevy solidarity s politickými vězni.

Vernisáž se uskuteční 25. června 2024 od 18 hod. Po otevření výstavy se přesuneme do Werichovy vily, kde budeme prezentovat česko-anglický katalog s řadou unikátních fotografií a dokumentů, který bude možné na místě zakoupit.

Otevření výstavy se zúčastní předseda britské Orwellovy společnosti Quentin Kopp (www.orwellsociety.com). Katalog představí jeho editor a ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek, spoluautoři výstavy Petr Koura, Ladislav Nagy, Kryštof Zeman a další hosté.

Jste srdečně zváni!

„Na moderních diktaturách je strašné to, že pro ně neexistuje naprosto žádný precedens. Jejich konec nelze předvídat. V minulosti lidé dříve nebo později svrhli každou tyranii, opírajíce se o lidskou přirozenost, která svou podstatou toužila po svobodě. Jenomže my naprosto nemůžeme s jistotou říct, že lidská přirozenost je konstantní. Vypěstovat lidské plemeno, které si nebude přát svobodu, je třeba zrovna tak dobře možné jako vypěstovat plemeno bezrohých krav. Inkvizice ztroskotala, jenomže Inkvizice neměla k dispozici prostředky moderního státu. Rádio, cenzura tištěného slova, standardizovaná výchova a tajná policie všechno změnily. Masová sugesce se za posledních dvacet let vyvinula ve vědu a my zatím nevíme, jak bude úspěšná.“

George Orwell