Werichovské potkávání: Werich a Voskovec za války

Další část nahlédnutí do textových i hudebních dokumentů, které získal Filip Šír při pátrání po americké činnosti V+W+J za války. Tentokrát bude potkávání doplněno křtem CD Blaničtí rytíři, sestaveného právě ze známých melodií Jaroslava Ježka na texty V+W z doby jejich působení v Americe. A k tomu navíc také proběhne křest vinylové desky V+W: Heydrich, nic než Heydrich. To jsou autentické a unikátní dobové snímky, které byly vydány při příležitosti výročí 80 let od operace Anthropoid.

V nedávné době byly vydány hned dva zvukové nosiče s unikátními nahrávkami. V prvé řadě jde o CD Blaničtí rytíři sestavené ze známých melodií Jaroslava Ježka s texty V+W z doby jejich působení v Americe, které byly součástí jejich rozhlasových vysílání do okupované vlasti. Místo Babičky Mary, Davida a Goliáše a dalších známých postav se tak v textech setkáte s historickými osobami jako byli např. prezident Hácha, Emanuel Moravec a další. Výběr těch nejzajímavějších písní nově aranžoval Jakub Žídek a nahrál Orchestr Ježkovy stopy.

Milovníky starých gramofonových desek a historických zvukových záznamů jistě potěší i druhý počin –⁠ vinylová deska V+W: Heydrich, nic než Heydrich. Nahrávky na této gramofonové desce pocházejí ze sbírky soukromého sběratele Stanislava Trska a týkají se období 1941-42, které je krvavě spojeno se jménem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Obsahují celé pořady, úryvky reportážního charakteru, obohacené o vybrané písně. Podobně jako v textech zpívaných na CD se v nich V+W opírají do nacistických pohlavárů, domnělých i skutečných kolaborantů a reflektují žhavé aktuality, jako například atentát na Heydricha.

Jak bývá zvykem, CD i desku bude možné na tomto setkání koupit se slevou.

Termín: 11. 10.2022 v 17:00
Vstupné: 70,- Kč, senioři 40,- Kč, Werichovci 20,- Kč. K zakoupení na místě.